Chciałabym rozpocząć cykl z pomocami terapeutycznymi, które sprawdziły się w mojej pracy. Na początek chcę Wam polecić kilka gier ze sklepu Flying Tiger, które w moim przekonaniu świetnie sprawdzają się w pracy z dziećmi, a dodatkowo są łatwo dostępne i w bardzo przystępnej cenie, ponieważ każda z nich kosztowała do 15 zł. Poza klasycznym wykorzystaniem gier zgodnie z instrukcją, często zdarza mi się wykorzystywać tylko niektóre ich elementy, wymyślając inne zastosowania przedmiotów, o czym poniżej:

Kostki z obrazkami
W opakowaniu znajdziemy 6 kostek z obrazkami na każdej ze ścian. Gra znana również pod nazwą Story Cubes. Zabawa polega na wyrzuceniu kostek i stworzeniu historyjki wykorzystując obrazki. Możemy dać dzieciom dowolność lub ustalić motyw jaki ma wystąpić w historyjce, np. Stwórz historyjkę, w której pojawi się przyjaźń albo Stwórz historyjkę, w której występuje radość (złość, smutek itd.), zależnie od potrzeb czy tematu zajęć. W innym wariancie można tworzyć historyjkę grupowo, dokładając kolejne kostki. Gra jest o tyle uniwersalna, że za każdym razem dziecko może wymyślić zupełnie nową opowieść do tych samych obrazków. Z młodszymi dziećmi, na początku można rozpocząć od dwóch kostek by zademonstrować dziecku, na czym polega zadanie. Przy okazji dobrej zabawy doskonalimy umiejętność tworzenia wypowiedzi, logicznego myślenia oraz kreatywności. Poza standardowym wykorzystaniem możemy także ćwiczyć pamięć wzrokową- dziecko przez pewien czas patrzy na szereg kostek, następnie zamyka oczy, w tym momencie prowadzący zmienia obrazek lub kolejność, a zadaniem dziecka jest wskazanie co zostało zmienione.

Zgadywanka. Pantomima i imitowanie dźwięków
Gra składa się z 54 kart, na których znajdują się obrazki do odgrywania i zgadywania, czyli popularne kalambury. Jest to wersja bardziej urozmaicona, ponieważ połowa kart zawiera w górnym prawym rogu nutkę, a połowa ludzika, co wskazuje na to w jaki sposób ma być przestawiona karta- pantomima lub imitowanie dźwięków. Osoba, która jako pierwsza odgadnie przedstawianą rzecz otrzymuje punkt. Dzięki tej grze wpieramy rozwój teorii umysłu, doskonalimy umiejętność naprzemienności w zabawie, a dodatkowo jest to gra, w której wykorzystujemy ruch, dlatego może być również świetnym przerywnikiem w zajęciach, kiedy zauważamy spadek energii u dziecka lub w grupie. Z młodszymi dziećmi możemy wykorzystać karty do nauki nazw przedmiotów, wskazywania oraz naśladowania dźwięków bez odgadywana jak przy klasycznych kalamburach. 

Memory ze zwierzętami 
Chyba wszystkim znana gra memory. Ta wersja jest jednak nieco bardziej wymagająca, z uwagi na to, że zawiera sporo kart, bo aż 50 i poza znalezieniem pary należy dopasować zwierzę do jego śladu. Z uwagi na to moja rada, aby z dziećmi młodszymi zacząć od dopasowania par bez zakrywania, a dopiero w kolejnym etapie przejść do klasycznych zasad memorów. W ten sposób będzie czas na przyjrzenie się jakich par należy odszukać. Gra pozwala ćwiczyć pamięć, koncentrację, a także umiejętność czekania na swoją kolej z uwagi na to, że potrzeba do niej minimum dwóch uczestników. 

Memory z cyframi
Inna wersja memorów, zawierająca cyfry i zbiory przedmiotów, które należy dopasować zgodnie z ilością. W pudełku znajdziemy 28 kart. W przeciwieństwie do poprzedniego wariantu możliwa do pracy z młodszymi dziećmi, z uwagi na mniejszą ilość kart i ich wielkość. Elementy z tej gry można również wykorzystywać do nauki albo powtarzania znajomości cyfr czy porównywania ilości, wskazując gdzie jest mniej, a gdzie więcej. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *